تاریخچه LED

LED یک قطعه الکترونیکی مخفف عبارات diode emitting-Light به معنی دیود ساطع کننده نور است که با عبور جریان برق از خود نور ساطع می کند

در این مقاله به بررسی نحوه ظهور led و تاریخچه جذاب آن خواهیم پرداخت.

 

 LED یک قطعه الکترونیکی مخفف عبارات diode emitting-Light به معنی دیود ساطع کننده نور است که با عبور جریان برق از خود نور ساطع می کند. این منشا کوچک، کم مصرف و دارای عمر طولانی تر است.به همین دلیل کاربرد بسیار گسترده ای دارد. این دیود نورانی در نمایشگر های رنگی، سون سگمنت ها، ماشین حساب ها، ساعت ها، چراغ قوه ها و ... استفاده می شوند.

 

در آزمایشگاهی واقع در بریتانیا سال 1907فردی بنام Round Joseph Henry برای اولین بار متوجه شد برق 10 ولت به کریستال کربوراندوم وصل میشود، نور زرد رنگی ساطع می گردد. در همان سال Losev Vladimirovich Oleg در روسیه متوجه این موضوع شد. او در سال1927 این موضوع را به عنوان اولین دیود نوری منتشر کرد. پس از چندین دهه در سال 1955 ، Braunstein Rubin که در شرکتی رادیویی واقع در آمریکا فعالیت داشت گزارشی منتشر نمود. در این گزارش به ایجاد نور مادون قرمز از یک سری دیود با اعمال جریان برق اشاره کرد.

 

در سال 1961 دو فرد به نام های Pittman Gary و Biard Bob از شرکت Texas Instruments کشف کردند که با اعمال جریان به دیود گالیم آرسنید نور مادون قرمز ساطع میگردد.آنها چراغ مادون قرمز خود را به عنوان اختراع ثبت کردند. در سال 1962 Jr Holonyak Nick از شرکت Electric General موفق به ساخت LED با نوری قابل مشاهده و رنج کاملی از فرکانس ها شد. رنگ آن LED قرمز بود!

 

در سال 1972 Craford George که فارغ التحصیل دانشگاه Holonyak بود یک LED با رنگ زرد و یک LED با رنگ قرمز پر نور ساخت.

در سال 1976 Pearsall. P Thomas ال ای دی پر نوری را ساخت و سپس به کمک آن فناوری ارتباطی با فیبر نوری را پایه ریزی نمود.

 

در سال 1979 Nakamura Shuji از شرکت Nichia اولین LED آبی رنگ را اختراع کرد. اما این LED برای مصارف تجاری خیلی گران بود.این دانشمند بابت این اختراع جایزه نوبل دریافت کرد.

در حال حاضر LED ها در رنگ بندی های مختلفی تولید می شوند. اولین LED ها قیمت هایی حدود 200 دلار داشتند به همین خاطر تنها در آزمایشگاه های بسیار حرفه ای مورد استفاده و مطالعه قرار میگرفتند.

 

شرکت معروف Semiconductors Fairchild در زمینه ساخت قطعات الکترونیکی فعالیت دارد. این شرکت در سال 1970 توانست با تولید سطوح نیمه رسانای مخصوص، هزینه تولید هر ال ای دی را به 5 سنت کاهش دهد.

LED های نور مرئی جاگزین لامپ های رشته ای و گازی شده اند و در نمایشگر های رنگی، چراغ قوه ها و یا در هر وسیله الکترونیک که نیاز به ایجاد تعامل بصری با کاربر دارد، استفاده می شوند.

LED های نور نا مرئی (مادون قرمز) در ریموت کنترل تلویزیون، دستگاهای پخش و ... استفاده می شوند.

 

خبرهای مرتبط

"Lucky shop Product" was added to wishlist